Саниране на сгради по Европейските програми

01/01/2022

Проект „Енергийно обновяване на българските домове“ дава възможност на българските домакинства да приложат мерки за енергийна ефективност (подмяна на дограма, саниране и др.), като 25% от необходимите средства за тази цел се съфинансират от националния бюджет. Останалите 75% те могат да получат като безвъзмездна помощ от Европейския съюз по Оперативните програми. Повече как да получите кредит Енергийна ефективност и информация за проектите за Енергийна ефективност.


Проектът обхваща 36 градски центрове* и е с продължителност три години (2012-2015 г.). Финансова помощ за изпълнение на мерки за енергийна ефективност ще се предоставя на Сдружения на собственици, регистрирани по реда на Закона за управление на етажната собственост.
Част от подготвителните дейности, свързани със санирането, изцяло ще се извършват със средства от оперативната програма. Сред тях са:

  • обследване за установяване на техническите характеристики на сградата и изготвяне на технически паспорт,
  • обследване за енергийна ефективност,
  • разходите за проектните мениджъри.

Сдруженията на собствениците трябва да получат одобрение за допустимост на сградата от дирекция „Жилищна политика“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за да се възползват от финансовата помощ. Ако в част от самостоятелните обекти се упражнява стопанска дейност, техните собственици заплащат 100% от разходите за обновяване за енергийна ефективност в съответствие с притежавания дял от общите части. Одобрените да участват в проекта Подробно описание на изискванията към сградите и процедурата за кандидатстване можете да откриете на интернет страницата на МРРБ.

Интересът към програмата за саниране на жилищни сгради с европейски пари значително надхвърля възможностите й. До момента са подадени над 360 заявления от 30 града от етажни собствености, които искат да санират блоковете с европейски средства. От тях одобрени са 198, 19 са отхвърлени, а останалите са в процес на разглеждане.
 
Това съобщиха от дирекция “Обновяване на жилищата” в Министерството на регионалното развитие (МРР) по време на форум за жилищна политика. Финансирането по проекта на регионалното министерство за настоящия програмен период за обновяване на жилищата обаче може да покрие разходите за саниране на 180-200 сгради.

Въпреки че интерес не липсва, изпълнението на проекта върви изключително бавно. През 2014 г. се избраха фирмите изпълнителки на СМР за седемте района на България, но само на 2 сгради в София се изпълниха мерките за енергийна ефективност.

Началото на реалните ремонти, които трябваше да започнат от 2013 или 2014 година, се отлага за пролетта на 2015 година. В тази връзка крайният срок за приключването на проекта е удължен с няколко месеца – до Октомври 2015 г., а не до април 2015 г., както се предвиждаше.

 
Санирането през новия програмен период

По принцип няма пречка одобрените за финансиране сгради, за които парите от сегашния програмен период не достигат, да бъдат прехвърлени за финансиране към новата програма “Региони в растеж” за периода 2014-2020 г., обясниха от отдел “Програмиране, оценка, информация и публичност” в МРР.

Предвижда се 20% от бюджета по новата програма да бъдат отделени за мерки за енергийна ефективност в публични и частни сгради в изпълнение на целта енергийната ефективност да се повиши с 25 на сто към 2020 г. За енергийна ефективност на жилищни сгради се предвиждат над 183,5 млн. Евро.

През следващия програмен период се предлага безвъзмездната финансова помощ за собствениците, които ще санират жилищни сгради с европейски пари, да бъде 70 на сто от необходимата за ремонтите сума.Останалите 30% ще се осигуряват от собствениците.


От МРР съобщават,че се планира и по-гъвкав механизъм за финансов инженеринг, т. е. – за кредитиране на собствениците на жилища, които не могат сами да осигурят техния дял от бюджета, необходим за ремонтите. Предвижда се едно звено да управлява и безвъзмездната помощ, и финансовия инженеринг, така че да се разработи гъвкав механизъм за финансиране. В сградите, в които има повече социално слаби лица, които не могат да си позволят да финансират своя дял от ремонта, безвъзмездната помощ ще може да е по-висока.Цвета Наньова, проектен мениджър по санирането за София, посочи, че администрацията е в процес на преосмисляне на работата, свързана с усвояването на европейските средства за саниране на сгради.