Какво е важно да знаем за саниране на сгради с европейски средства

01/01/2022

Обективните факти, които все пак заплашват програмата, колкото и да е атрактивна тя, са:

1. апартамент от 70-75 кв. м са необходими средно около 10 хил. лева за саниране. Ако за дадената сграда бъде отпуснат максимално възможният размер еврофинасиране, то собствениците би трябвало да осигурят останалите 2500 лева. Това може да стане чрез собствени средства или кредит.

 
Кой може да кандидатства

По схемата за обновяване на блоковете право да кандидатстват имат живеещите в 36-те големи града на страната. Сградата трябва да бъде на повече от два етажа и да има най-малко шест самостоятелни апартамента. Освен това сградата трябва да е била проектирана преди и 26 април 1999 г. Изисква се и зданието да е конструктивно устойчиво, което се установява с техническо обследване.

Отделни входове от даден блок не могат да участват самостоятелно. Изключения се допускат, ако входът е с отделни ограждащи конструкции и елементи и има или няма самостоятелно обособен източник на топлина.

 
Заявление за интерес

Внасянето на заявлението на интерес е първото, което трябва да се направи, ако сте решили да си обновите дома с европейски пари. То се подава пред проектния мениджър. Такъв има всеки един от шестте региона за развитие.

За да се подаде заявлението, не е необходима регистрация на Сдружение на собствениците, но то трябва да бъде придружено с протокол от общото събрание на блока, че собствениците на поне 67% идеални части от общите части на сградата са съгласни. Освен това трябва да се представи съгласие на всички собственици на самостоятелни обекти в сградата да осигурят достъп по предварително съгласуван график. Тези документи може да се изтеглят от страницата на оперативна програма “Регионално развитие”.

Задължение на проектния мениджър е да провери дали сградата отговаря на изискванията на програмата. Ако отговорът е положителен, се изготвя индикативен бюджет на сградата и разпределение на разходите на всеки собственик на апартамент. Подготвя се и справка за начина на финансиране на обекта. Създава се Сдружение на собствениците по реда на Закона за управление на етажната собственост с помощта на проектния мениджър.

 
Финансовата помощ

Вторият етап е подаването на заявление за финансова помощ. За това е задължително Сдружението на собствениците вече да е регистрирано. Заявлението за финансова помощ се подава на проектния мениджър за съответния регион и София.

Ако всички необходими документи са налични и заявлението бъде одобрено, се сключва споразумение между Министерството на регионалното развитие и Сдружението на собствениците. До момента са подписани над 120 такива заявления с София и другите райони.

Преди да се пристъпи към самото саниране се правят две обследвания. Едното е техническо, което трябва да установи дали сградата е устойчива конструктивно. Другото е за енергийна ефективност, което определя какви енергоспестяващи мерки са необходими за сградата.

След това се изготвя технически или работен проект на блока. Той се одобрява и се издава разрешение за строеж. За София тази дейност се поема от Столична община и собствениците няма да плащат нищо, обеща столичният кмет Йорданка Фандъкова. Подготвени са 18 типови проекта за панелни блокове. Отделно Столичният общински съвет взе решение разрешението за строеж да не се плаща, както и такса тротоарно право за две седмици за монтирането на скелето.

След като се направи разчет на прогнозния бюджет за санирането на блока се прави търг и се избира фирма. С европейски средства се осигуряват 75% от разходите за санирането. Останалите 25% се плащат от националния бюджет на България.

 
Фонд за жилищно обновяване

Тези от собствениците на жилища, които не могат да осигурят нужните собствени средства, могат да теглят заем от Фонда за жилищно обновяване.

Във фонда има над 10.5 млн. лв. капитал, от които 9.5 млн. лв. са от оперативна програма “Регионално развитие” и 1 млн. лв. под формата на съфинансиране от банка. Банката предоставя заемите при по-ниски лихви от тези на пазара, като при определени условия те стигат до 4.5%.

 
Помощ за социално слабите

Досегашния опит на базата на подадените заявления показва, че във всеки блок винаги има по едно, два семейства, които не могат да си позволят да теглят заем и да осигурят нужните средства. Правителството заложи на инициативата “добри съседи”, според която останалите собственици на жилища поемаха разхода на изпадналия в нужда съсед.

След това обаче обяви, че ще направи специален фонд за подпомагане на социално слабите, които ще получат на 100% финансиране. За целта правителството отпусна 100 000 лв. Парите ще са от държавния бюджет.

За тези помощи ще се кандидатства пред Министерството на регионалното развитие. Условията за получаването на пълно финансиране са доходът на член от домакинство да е под 310 лева месечно, семейството да е отхвърлено за получаване на нисколихвен кредит от Фонда за жилищно обновяване и да няма друг имот, годен за обитаване или носещ някакъв доход.

Министерството на регионалното развитие ще настоява достъп до такава помощ да имат и хората с намалена работоспособност над 51%, самотните родители и тези, които се грижат за деца с увреждания, като техният доход ще бъде 400 лева за член на семейство в подобни ситуации.  

 
И накрая каква е реалността....

Ако между 2007 и 2013 година в България се изписаха кофи с мастило за повишаване на енергийната ефективност на сгради, предприятия и транспортни средства, то през програмния период 2014-2020 г. вероятно ще трябват цели цистерни.

Ако сравним парите, които оперативните програми предвиждат за тази дейност през отиващия си програмен период - приблизително 400 млн. лв., то през следващите 7 години инвестициите само в санирането на сгради ще са близо 1 млрд. лв.

Писането и говоренето за енергийна ефективност обаче е най-малкият проблем. По-важният е, че България все още не е усвоила почти никакви средства от този програмен период.

От предвидените за енергийно обновяване на жилищния фонд 63 млн. лв. досега не е похарчен нито лев, тъй като процесът започна едва в средата на м.г., а преди това трябваше да се изменят ред закони и наредби.
А от предвидените за повишаване на енергийната ефективност на малки и средни предприятия 300 млн. лв. досега има само един сключен договор.

Затова и сумите за следващия програмен период може и да впечатляват с мащабите си, но по-важното е да се създадат възможности да се усвоят в максимална степен.

 

А това ще е първата пролетна птичка,но както всички знаем една птичка пролет не прави...

Панелен блок в столичния квартал „Изток”. Домоуправителят е строителен инженер и бързо намира общ език със съседите. В кооперацията регистрират сдружение на собствениците. Заделят по 500 лева, необходими в първия етап на кандидатстването. Изготвен е бюджетът – санирането на цялата сграда ще струва 208 хиляди лева. 160 хиляди се покриват с европейски пари, а 47 хиляди трябва да платят собствениците.

В тръжната процедура за санирането са участвали 15 фирми.. Изпълнителят ще обнови покрива, вертикалните шрангове за топла вода, ще подмени дограмата и ще направи 8-сантиметрова външна изолация. Тези, които вече са поставили външна изолация, ще спестят, тъй като тя няма да се премахва, а само ще се удебели. Първата санирана сграда по тази програма у нас е готова от есента на 2014г.